içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Gazozuna maçlar, bu konu herkesi 'Bağlar'
Çağımızın ulaşım ve iletişim araçlarının sağladığı fırsatlarla dünya artık avucumuzun içine sığacak şekilde küçüldükçe küçülüyor. Bu küçük dünyanın her hangi bir şehrindeki tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleri, sadece o şehirde yaşayan halka ait olmanın ötesinde tüm ülkenin hatta tüm milletlerin ortak değeridir. Safranbolu’da bu şehirlerimizden birisi…Hatta ülkemizdeki tarihi şehirler listesinde en üst sırada yer bulabilenlerden. Korumacılığın başkenti. Batı Karadeniz’in şirin ilçesi Çin, Japonya gibi Uzak Doğu da dahil olmak üzere Uzak Doğu’dan Amerika’ya Rusya’dan Afrika’ya her yıl yüzbinlerce turisti ziyaret ettiği Batı Karadeniz’in şirin ilçesi. Adımınızı atar atmaz size başka bir gezegende olduğunuz hissine kapıldığınız bu şehirde buram buram tarih kokar. Tarihi ve doğal zenginliklerinin yanı sıra yemek ve içecek kültürü de hayli zengindir. Serinlemeye ihtiyaç duyduğunuzda, elinizin altında bulunuveren içeceklerin başında da tarihi Bağlar gazozu gelir.
Hangi bakkala, hangi kahve ve lokantaya gitseniz ahşap kasalar içinde temin edilen, özgün cam şişiyle sunulan buz gibi Bağlar gazozu. Adını da tarihi Safranbolu’nun şehrin safiye yeri ve bağlarıyla ünlü Bağlar semtinden alır. İstanbul’da Beyoğlu, Denizli’de Zafer, Bursa’da Uludağ’la birlikte ülkemizdeki en eski gazoz markalarından birisi Bağlar gazozudur. İlk üretimine 1936’da başlamış ve halen devam ediyor. Tarihi şehrin evleri, safranı ve lokumu neyse Bağlar gazozu da odur. Adeta şehirle bütünleşmiş ve efsaneleşmiştir. Yöre haklı ile şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok talep ettikleri içecektir. Üretiminde yüzde yüz doğal şeker pancarından üretilen kristal şeker kullanılan Bağlar gazozu aynı zamanda Helal Sertifikalıdır Eşsiz aromalı Bağlar gazozunu efsane kılan bir başka özelliği ise özgün cam şişesidir. Elektriğin ve buzdolabının yaygınlaşmadığı yıllarda su havuzlarında serinliği muhafaza edilen cam şişeler metal taç kapaklıydı.
Maçların bir adı konulacaksa illaki onun adı “Bağlar gazozuna maç” olurdu. Çocuklar arasında gazozların metal kapaklarını biriktirme yarışı olurdu. Geçtiğimiz günlerde Karabük’teki bir medya kuruluşunda yayınlanan bir haber ise efsane Bağlar gazozuyla hayal kırıklığına neden oldu. Bağlar firması sahibinin beyanlarına dayandırılarak verilen haber özetle şöyleydi: “Şişecam fabrikası, talep edilmesine rağmen artık Bağlar gazozu için nostaljik cam şişe üretimi yapmayacak” Bağlar firması sahibinin iddiası doğruysa Atatürk’ün direktifleriyle kurulan Şişecam’ın aldığı bu karar hiç doğru olmamıştır.
Ankara’dan, İstanbul’dan velhasıl ülkemiz ve dünyanın her yerinden Safranbolu’ya giden ziyaretçilere, efsane Bağlar gazozunun nostaljik cam şişesinde sunulması çok görülmüştür. Tarihi kuruluşumuz Şişecam, bu kararını gözden geçirmeli, kendisiyle yaşıt ülkemizin içecek markalarından Bağlar gazozu firmasının nostaljik cam şişe talebini karşılamalıdır.
Bu yazı 231 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum