içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Sigorta değerleri değişimlerine dikkat

 Döviz kurlarında yaşanan değişimler nedeniyle TL üzerinden teminat altına alınan değerler döviz karşılığının yükselmesi nedeniyle Eksik Sigorta durumuna düşebilirsiniz. Mağdur olmamak için sigorta bedeli artışlarının zeyilname yapılarak poliçelerde düzeltilmesi gerekiyor.

Özellikle yangın, makine kırılması, elektronik cihaz, uzun süreli inşaat gibi sigortalanan varlıkların güncel değerlerinin dövize bağlı olarak artmış olabilir. Poliçe ile güvence altına alınan bu değerin poliçe üzerinde yazan sigorta bedeline eşit olması gerektiğini ifade etmek isterim.

Örneğin, sadece döviz kuru üzerinden satılan bir makine, kurların stabil olduğu dönemde TL üzerinden sigortalanmış olabilir. Kurlarda yaşanan değişim sonrasında oluşacak bir hasarda ise makinenin değeri yükseldiği için poliçe üzerinde yazan sigorta bedeli hasarı karşılama konusunda eksik kalabilir. Yani 5 ay önce 500 TL değer belirlenen ve bu şeklide poliçeye yazılan makine bugün 700 lira oldu ise ve bu değişimle ilgili poliçe yeniden düzenlenmedi ise olası bir hasar durumunda 500 TL rakamı esas alınacaktır ve eksik tazminat alınmasına sebep olunarak mağduriyet doğurabilecektir. Döviz üzerinden yapılan poliçelerde böyle bir sorun olmayacaktır. Bu nedenle sigortalılarımızın bu türde durumları dikkate almaları ve mutlaka sigorta acentesiyle irtibata geçerek zeyilname yapılması gerekmektedir.

Kasko sigortalarında ise sigorta bedeli olarak poliçe üzerinde “araç rayiç değeri” ifadesi bulunduğundan sigortalıların artışlardan olumsuz etkilenmeyeceğini ve sigorta şirketlerinin hasar anındaki rayiç değerler üzerinden ödeme yapmaya devam edeceğini, sigortalıların rahat olmasını gerektiğini belirtmek isterim.

Bu yazı 560 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum